Hatice Kumalar.

Ajans Başkanımız Hatice Kumalar, 30 Kasım 1982 yılında Afyon’da doğmuştur.

Yazım kabiliyeti ile çocuk yaşlarda dikkatleri üzerine çeken Kumalar, ilkokul yıllarından üniversiteye başlayıncaya kadar Milli Eğitim Bakanlığı, Kültür Bakanlığı ve TRT‘nin açtığı bir çok yarışmada hikâye, şiir ve kompozisyon dallarında birincilikler kazanmıştır.

Yazı alanındaki başarılarından dolayı kendisine 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel tarafından Cumhurbaşkanlığı forsu verilmiştir. Genç yaşta iş hayatına başlayan Kumalar, Afyon Belediye Şehir Tiyatrosu’nda oyunculuk, yerel bir televizyon kanalında canlı yayın programcılığı ve sunuculuğu yapmıştır.
2002 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nden mezun olan Kumalar, sırası ile Star Gazetesi, Dünya Gazetesi ve Sabah Gazetesi’nde muhabir ve editör olarak çalışmıştır. Çeşitli kurumlarda Halkla İlişkiler ve Kurumsal İletişim Yöneticiliği yapan Kumalar, 2008 yılında Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi’nde Halkla İlişkiler alanında yüksek lisans eğitimi almıştır.

Uzun yıllar çeşitli basın-yayın kuruluşlarında görev alan Hatice Kumalar, 2009 yılında İstanbul Sun Ajans bünyesinde PR departmanının kuruluşuna öncülük etmiştir. Ekvador Cumhuriyeti ve Suudi Arabistan Krallığı’na PR hizmeti vererek Türkiye’de ülke PR’ını yapan ilk iletişimciler arasına girmiştir.
Hatice Kumalar ayrıca iletişim uzmanı olarak; teknoloji, emlak, inşaat, sağlık, gıda, hukuk ve turizm başta olmak üzere birçok alanda çeşitli kurum ve kuruluşların iletişim faaliyetlerini yürütmüştür. Özellikle, medya iletişimi, etkinlik yönetimi, itibar yönetimi, dijital PR, kriz iletişimi ve kurumsal iletişim konularında uzman olmakla birlikte bireysel ve kurumsal medya eğitimleri de vermektedir.

Halkla ilişkiler disiplinine çok yönlü katkılarda bulunan Hatice Kumalar, halkla ilişkilerin, günümüzün küresel rekabet dünyasında kurum/kuruluş ve kişilerin ayakta durabilmesi için vazgeçilmez yönetimsel bir disiplin olarak görülmesi gerektiğini belirtmektedir. 2014 yılında Brandistanbul Public Relations ajansını kuran Hatice Kumalar, genç iletişimcilerin sektörü daha yakından tanıması ve PR’ın gücünü çok daha verimli kullanabilmeleri için Okan Üniversitesi’nde Yeni Medya bölümünde öğretim görevlisi olarak dersler vermektedir. Kumalar, aynı zamanda iletişim fakültesi öğrencilerine yönelik Arel Üniversitesi ve Nişantaşı Üniversitesi’nde seminer ve atölye çalışmaları da gerçekleştirmiştir.

Hatice Kumalar ayrıca çeşitli yayınlarda mesleki yazılar ve son olarak Cumhuriyet Gazetesi’nde mekân yazıları yazmıştır.