ONLINE ALIŞVERİŞ AMACINDAN SAPIYOR MU?

ONLINE ALIŞVERİŞ AMACINDAN SAPIYOR MU?

Perakende dünyasının önemli bir parçası olan online alıveriş giderek toplam iş hacmi içindeki payını artırıyor.

Bilişim Sanayicileri Derneği’nin (TÜBİSAD) yıllık “Türkiye’de e-Ticaret Pazar Büyüklüğü” raporuna göre, e-Ticaret sektörü 2019 yılında, Türk lirası bazında yüzde 39 büyüme ile 83,1 milyar liralık hacme ulaştı. Sektör dolar bazında yüzde 18 büyürken, 2015-2019 yılları arasında sektörün ortalama yıllık büyüme hızı yüzde 35 oldu.

Online Perakende kategorisinde Sadece Online Perakende (30,8 Milyar TL) yüzde 48 ile en fazla büyüme gösteren alan oldu.  Burada yüzde 50’lik büyüme ile pazaryerlerinin etkisi büyük oldu. Pazaryerlerinin hacmi 29,3 milyar TL ye ulaştı.

Online alışverişin tercih edilme sebeplerini şöyle sıralayabiliriz:

Fiyat avantajı: Kira, personel ve diğer giderleri olmayan e-ticaret mağazaları gerçek mağazalardan daha uygun fiyata ürün satabilir.

Ürün çeşitliliği: Sınırlı alana sahip olan bir mağazaya göre e-ticaret mağazaları ürün gamında binlerce ürün barındırabilir. Hatta bunu deposunun haricinde üreticinin deposundan bile müşteriye yollayabilir.

Kolay alıveriş: Tüketiciler için mağazaya gitmeden tüm mağazaları gezmek, istenen ürüne ulaşmak büyük bir nimet.

Online alışveriş tüm dünyada ve Türkiye’de özellikle bu 3 ayak üzerinden yükseldi ve pazardaki gücünü artırdı.

Son 1-2 yıldır online alışveriş siteleri ve pazaryerleri İstanbul’un bütün billboardlarına, yüksek binalarına, metro ve otobüs duraklarına hatta araçların kendisine reklam vermeye başladı. Bununla birlikte TV’lere, sosyal medya ve video paylaşım platformlarına da çok fazla reklam veriyorlar. Ünlü isimleri reklamlarında oynatıyor, sponsorluk anlaşmaları yapıyorlar. Bunlar ciddi maliyetler olarak tanımlanabilir. Evet online perakende kanalları, fiziksel mağazası olan markalardan daha fazla reklam verebilir. Bu normaldir. Fakat aradaki fark o kadar fazla ki insanı düşünmeye itecek kadar.

Yoğun olmasa da online alışveriş yapan biri olarak bu reklam kampanyalarının fiyatlara yansıyıp yansımadığını merak etmeye başladım. Konu çok dikkatimi çekmeye başladığı andan itibaren almayı düşündüğüm ya da yakın zamanda aldığım ürünlerin fiyatını Kadıköy, Bakırköy gibi büyük çarşılı yerlerde inceledim. Hatta yetmedi aynı markanın aynı ürününü hem mağazada hem de bu ünlü pazaryerlerinde inceledim.

Şunu söyleyebilirim ki Online Perakende; Fiyat avantajı, Ürün çeşitliliği ve Kolay alıveriş olarak nitelendirdiğimiz 3 sac ayağından birini yitirmiş. Bilindik pazaryerleri gerçekten artık fiyat olarak avantajlı değil. Bazı ürün gruplarını kendiniz deneyip görebilirsiniz. Bu sebeple soruyorum: Online alışveriş amacından sapıyor mu?