DOĞRULAR YANLIŞLAR KADAR PARLAK OLMAYABİLİR

DOĞRULAR YANLIŞLAR KADAR PARLAK OLMAYABİLİR

DOĞRULAR YANLIŞLAR KADAR PARLAK OLMAYABİLİR

İmkanların sınırlı olduğu yıllarda ticaret kervanları, uzun yolculuklarda rotalarını belirlerken doğadan faydalanırdı. Özellikle çöl ve orman gibi görsel objelerin tek tip olduğu, yer-yön algısını kaybettiren büyük alanlarda, gökyüzündeki yıldız ve gezegenler, kılavuzların en büyük yardımcısı olurdu.

Kuzey yarımküredekiler bu konuda biraz daha şanslılardı. Çünkü bilimsel adıyla Polaris / Kutup Yıldızı, halk deyimiyle Demirkazık olarak isimlendirilen bir yıldıza sahiplerdi.

Peki, nedir bu Kuzey Yıldızı?

Gezegenimizin 432 ışık yılı uzağında olan Kutup Yıldızı, güneşten 48 kat büyük çapıyla devasa gök cismi. (Güneşin çapı dünyanın 109 katı). Yüzey sıcaklığı yaklaşık 5900 santigrat derece olan yıldız, küçük ayı takımyıldızları ailesinden.

En büyük önemi ise dünyanın dönüş ekseni üzerinde yer alması. Bu sebeple dünya dönse de tam dönüş ekseni doğrultusunda olduğu için hep aynı yerdeymiş gibi görünüyor. Dolayısıyla sürekli Kuzey yönünü gösteriyor. Diğer gezegen ya da gök cisimleri ise eksenlerinin farklı olması sebebiyle gökyüzünde sürekli yer değiştiriyor ve asla sabit bir yönü göstermiyor. Bu sebeple asırlardır yollarını kaybeden kişi ya da kervanlar için sadece Kutup Yıldızı, bir kılavuz olarak kabul ediliyor.

Fakat Kutup Yıldızı öyle kolay bulunabilecek bir gökcismi değil. Gökyüzündeki en parlak nesnelerden biri olmadığından bulmak için biraz bilgi gerekiyor. Kervanbaşı, bu bilgiye sahip ise yıldızı bulup sürekli Kuzey’e giderek kervanı doğru şekilde varacağı yere ulaştırıyor.

Kervanbaşı ya Polaris’i bulamaz ise?

Eğer kervanbaşı yeterince bilgi sahibi değilse… İşte o zaman durum tam bir felakete dönüşürdü. Acemi kılavuz Kutup Yıldızı’nı, gökyüzünde Ay’dan sonraki en parlak gök cismi olan Venüs gezegeni ile karıştırırmış. Venüs ya da Anadolu’daki isimleriyle Çoban Yıldızı veya Seher Yıldızı, ekseni gereği gökyüzünde sabit olmadığından, ona doğru giden kervan olduğu yerde bir yay çizer ve çölden çıkamazmış. Bu sebeple halk zaman içinde Venüs’e Kervankıran ismini de vermiş. O parlaklığa aldanıp yanlışı rehber edinen kişi ya da kervanlar yollarda telef olmuş.

İş hayatı, özel hayat, bireysel ilişkiler ve daha birçok durum da tıpkı böyle olabilir. Yanlış olan bize daha ihtişamlı, gösterişli, tatlı ve cezbedici gelebilir. Doğru ise daha meşakkatli, zor, acı ve emek gerektirecek şekilde olabilir. Doğru bazen daha soğuktur ama şunu biliriz ki bizi iyi ve güzele götürecek olan doğrudur.

Doğruyu bulmak bilgi, deneyim ve emek gerektirir. Hayatın her aşamasında, hangi kararı alacak olursanız olun, unutmayın ki yanlışlar daha göz önündedir ve parlak ambalajlara sarılmıştır. Doğrunun tek sermayesi kendisidir.