ŞEKER, YUMURTA KALİTESİNİ BOZUYOR

ŞEKER, YUMURTA KALİTESİNİ BOZUYOR

Tüp bebek tedavisinin başarıyla sonuçlanmasında, beslenme çok önemli bir yer tutuyor. Fazla şeker tüketimi insülin direncini bozarak, yumurta hasarına neden oluyor. Tedavi sürecinde, yumurta kalitesini artırmak için doğal şeker olan ham balın tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Tüp bebek tedavisinin başarıya ulaşabilmesi için en önemli faktörlerden biri beslenme. Hormon bozucular arasında yer aldığı belirtilen şekerin, üreme üzerine birçok negatif etkisi bulunuyor. Fazla şeker tüketimi, insülin direncini bozarak, yumurta hasarına neden oluyor. Anne adaylarının tedavi sürecinde, doğal şeker olan ve yumurta kalitesini artıran ham bal tüketmesi tavsiye ediliyor.

Basit Şekerin Hiçbir Besin Değeri Yok

Artan insülin salınımının yumurtalara zarar verdiğini belirten Honeyci Beslenme ve Diyet Uzmanı Emine Burun Güler, “Sofra şekeri olarak adlandırılan basit şekerler, vücutta insülin salınımını arttırır. Artan insülin salınımı yumurtalık ve böbrek üstü bezlerini etkileyerek, yumurtanın bulunduğu folikül denen keseciklerin oluşumunu önler. Bu durum kısırlığa kadar varan sonuçlara neden olabilir. Basit şekere oranla glisemik indeksi düşük, işlenmemiş ham bal tercih edilebilir. Çünkü basit şekerlerin hiçbir besin değeri yoktur. Buna karşın ham bal, içerdiği vitamin ve minerallerle birçok besin değeri içerir. Ancak günlük tüketimin 3 tatlı kaşığını geçmemesine özen göstermek gerekir” dedi.

Şeker İhtiyacı, Doğal Şeker ile Karşılanabilir

Şeker ihtiyacını karşılamak için ham bal tüketimini tavsiye eden Güler, “Balın içeriğindeki vitamin, mineral ve enzimler; yumurta ve sperm kalitesini arttırır. Doğal yollarla bebek sahibi olamayan çiftlerin, kalitesi artmış yumurta ve sperm sayesinde tüp bebek şansını daha da arttırmaktadır. Şeker, yumurta hasarına sebep olduğu için, tüp bebek tedavisi görenler basit şeker tüketimini en aza indirmeli. Şeker ihtiyacını karşılamak için doğal şeker olan bal tüketilmesi tavsiye ediyoruz” ifadelerini kullandı.