DİZEL DEVRİ KAPANIYOR

DİZEL DEVRİ KAPANIYOR

Akaryakıt fiyatlarının artışı sonucunda dizel pompa fiyatının benzine yaklaşmasıyla birlikte dizel araçlar da ekonomik olma avantajını yitirmeye başladı. Dizel otomobil satın almayı planlayanlar bu kararlarını tekrar gözden geçirirken, mevcut dizel araç kullanıcıları da daha ekonomik çözümler aramaya başladılar. Peki, mevcut ekonomik şartlarda en avantajlı yakıt çözümü hangisi? Benzin ve LPG ne ölçüde tasarruf sağlayabilir? Dünyanın lider alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC’nin Türkiye distribütörü 2A Mühendislik CEO’su Kadir Örücü bu durumu “dizel devri kapanıyor” sözleri ile yorumladı.

Satın alma ve bakım maliyeti benzinli araçlara kıyasla çok daha yüksek olan dizel araçlar, bugüne dek uzun dönemli kullanımda ekonomik olma avantajı sunduğu gerekçesi ile tercih ediliyordu. Akaryakıt fiyatlarının eşitlenmesi neticesinde toplam sahip olma maliyeti dikkate alındığında, dizel araç almak yerine daha yüksek donanıma sahip benzinli bir araç sahibi olmak ve LPG dönüşümü yaptırmak çok daha akıllı bir tercih haline geldi.

Dünyanın lider alternatif yakıt sistemleri üreticisi BRC’nin Türkiye distribütörü 2A Mühendislik CEO’su Kadir Örücü, dizel araçların cazibesini yitirdiğini vurgulayarak, “Dizel otomobil kullanmak önceki dönemlerde yüksek fiyatlarına ve bakım maliyetlerine rağmen tercih edilebiliyordu. Mazot fiyatının benzini yakalaması, dizel devrinin kapanmaya başladığının işareti. Artık bu noktadan sonra, ekonomi arayanlar için en akıllı çözüm LPG kullanmaktır. BRC’li bir araç 20.000 Km olmadan dönüşüm maliyetini karşılayarak kâr etmeye başlarken, dizelde bu süre 70.000 Km’yi buluyor. Sağlanan taksitli satış imkanlarıyla aile bütçesine ilave yük getirmeden yapılan tasarrufla BRC’li olma imkanı sunulmaktadır.” dedi.

4.5 milyon araç sahibi LPG ekonomisini yaşıyor

Türkiye’de yaklaşık 4,5 milyon araç LPG ile çalışıyor. Pompa fiyatı benzinin yaklaşık yarısı düzeyinde bulunan LPG, araç sahiplerine ortalama yüzde 40 tasarruf sağlıyor.

Dünyanın en büyük otomobil markaları BRC’yi tercih ediyor

Pazar payı ile dünyanın lider oto gaz sistemleri firması BRC, 70 ülkede temsil ediliyor ve otomobil endüstrisinin dünya devleri olarak nitelenen Mercedes-Benz, Volvo, Audi, Volkswagen, Peugeot, Chevrolet, Citroen, Ford, Fiat, Honda, Kia, Mitsubishi, Subaru, Suzuki, Daihatsu gibi pek çok otomobil firması fabrika çıkışlı BRC LPG sistemleri ile donatılmış modeller üretiyor.